Faster is Better
The best of cutting-edge technology meets the iconic design of Officine Mattio. The Lemma RT It's the flagship model of the new RT range, an innovative line designed for those seeking uncompromising performance. Engineered for lightness, aerodynamics, and rigidity, the Lemma RT guarantees an unparalleled riding experience thanks to advanced technologies and high-quality materials.
CHOOSE YOUR LEMMA RT
Discover the 2025 collection



UCI-approved, this model meets the highest standards, making it ideal for both passionate road cyclists and top-level competitors. Every element—from the frame geometry to the choice of components—has been optimized to maximize efficiency and reduce weight, delivering outstanding performance in any condition.
FEATURES
ACCELERATION
0%
AERODYNAMICS
0%
KOM PERFORMANCE
0%
HANDLING
0%
LIGHTNESS
0%
Comfort
0%
DRIVING PLEASURE
0%
Elegance
0%
| MATERIAL | CARBON 1K /UD / T1100G |
| Weight | 750 gr - Fork 360 gr |
| GEOMETRY | STANDARD - CUSTOM |
| COLORS | STANDARD - CUSTOMÂ |
| FORK | OM RT (350 grams, not painted) |
| HEAD TUBE | 1″1/2 – 1″1/2 |
| BOTTOM BRACKET | PF 386 EVO |
| SEATPOST | Ø 27.2 mm |
| BRAKES | DB - FLAT MOUNT |
| CABLE ROUTING | Full hidden cable routing (all groupsets) |
| MAX. TYRE CLEARANCE | Front: 35 mm / rear 32 mm |
External cable routing






STOCK SIZES
- A Horizontal top tube length (mm)
- B Measured size (mm)
- C Seat tube angle
- D Head tube angle
- E Chainstay length (mm)
- F Fork rake (mm)
- H Wheelbase (mm)
- I Trail (mm)
- J Standover at top tube/midpoint (mm)
- K Bottom bracket drop (mm)
- L Front center distance (mm)
- M Head tube lenght (mm)
- N Stack (mm)
- O Reach (mm)
- HT Axle to crown (mm)
| A | B | C | D | E | F | H | I | J | K | L | M | N | O | HT | H min | H max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 48 | 510 | 440 | 74.8° | 71° | 408 | 43 | 967 | 73 | 733 | 75 | 570 | 111 | 522 | 366 | 375 | 155 | 165 |
| 50 | 520 | 460 | 74.5° | 71.5° | 408 | 43 | 971 | 69 | 747 | 74 | 574 | 117 | 528 | 372 | 375 | 160 | 170 |
| 52 | 537 | 485 | 74.0° | 72° | 408 | 43 | 977 | 66 | 765 | 72 | 583 | 125 | 536 | 382 | 375 | 165 | 175 |
| 54 | 545 | 510 | 74.0° | 72.5° | 408 | 43 | 985 | 63 | 787 | 70 | 587 | 143 | 553 | 386 | 375 | 170 | 180 |
| 56 | 560 | 530 | 73.5° | 73° | 410 | 43 | 993 | 60 | 805 | 69 | 593 | 159 | 568 | 391 | 375 | 175 | 185 |
| 58 | 576 | 550 | 73.0° | 73° | 412 | 43 | 1002 | 56 | 826 | 67 | 599 | 181 | 587 | 396 | 375 | 180 | 190 |
| 60 | 590 | 575 | 72.5° | 73.5° | 412 | 43 | 1010 | 56 | 847 | 67 | 607 | 200 | 607 | 400 | 375 | 185 | 195 |
| 63 | 600 | 605 | 72.0° | 73.5° | 412 | 43 | 1014 | 56 | 868 | 67 | 611 | 221 | 627 | 397 | 375 | 190 | 200 |
| A | B | C | D | E | F | H | I | J | K | L | M | N | O | HT | H min | H max | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 48 | 510 | 440 | 74.8° | 71° | 408 | 43 | 967 | 73 | 733 | 75 | 570 | 111 | 522 | 366 | 375 | 155 | 165 |
| 50 | 520 | 460 | 74.5° | 71.5° | 408 | 43 | 971 | 69 | 747 | 74 | 574 | 117 | 528 | 372 | 375 | 160 | 170 |
| 52 | 537 | 485 | 74.0° | 72° | 408 | 43 | 977 | 66 | 765 | 72 | 583 | 125 | 536 | 382 | 375 | 165 | 175 |
| 54 | 545 | 510 | 74.0° | 72.5° | 408 | 43 | 985 | 63 | 787 | 70 | 587 | 143 | 553 | 386 | 375 | 170 | 180 |
| 56 | 560 | 530 | 73.5° | 73° | 410 | 43 | 993 | 60 | 805 | 69 | 593 | 159 | 568 | 391 | 375 | 175 | 185 |
| 58 | 576 | 550 | 73.0° | 73° | 412 | 43 | 1002 | 56 | 826 | 67 | 599 | 181 | 587 | 396 | 375 | 180 | 190 |
| 60 | 590 | 575 | 72.5° | 73.5° | 412 | 43 | 1010 | 56 | 847 | 67 | 607 | 200 | 607 | 400 | 375 | 185 | 195 |
| 63 | 600 | 605 | 72.0° | 73.5° | 412 | 43 | 1014 | 56 | 868 | 67 | 611 | 221 | 627 | 397 | 375 | 190 | 200 |