The fastest and most fluid wheels in our collection, designed not to compromise but to increase performance.
High-technical solutions dedicated to aerodynamics and the choice of best materials guarantee a fluidity without equals.
CINQUANTA CS is equipped with Made-in-Italy straight-pull hubs and aero elliptical spokes SAPIM® that guarantee stiffness and aerodynamics.
The rim was designed for internal nipples to reduce turbulence and increase aerodynamic penetration.
| Type of Tire | Clincher, Tubeless Ready |
| Rim Diameter | 28″ |
| Discipline | Road/All-Road |
| Weight | Front wheel: 730 g Rear wheel: 845 g |
| Rim Material Details | UD Carbon |
| Profile height | 50 mm |
| Profile width | 24 mm |
| Inner Rim Width (Channel) | 19 mm |
| Tire Width | From 25mm to 40mm |
| Braking System | Disc Brakes/Center Lock |
| Front Axle Compatibility | 100×12 |
| Rear Axle Compatibility | 142×12 |
| Front Wheels Spokes | 24 |
| Rear Wheels Spokes | 24 |
| Spokes: Material | Carbon Steel |
| Spokes: Profile | straight – pull |
| Nipples | Internal brass type with locking system-black |
| Front Hub | OM – AL 7075 Ergal – CNC MADE |
| Rear Hub | OM – AL 7075 Ergal – CNC MADE |
| Bearings | Ceramic Speed |
| Compatibility | HG, Campagnolo, XDR |
Technical Sheet
| Type of Tire | Clincher, Tubeless Ready |
| Rim Diameter | 28" |
| Discipline | Road/All-Road |
| Weight | Front wheel: 730 g Rear wheel: 845 g |
| Rim Material Details | UD Carbon |
| Profile height | 50 mm |
| Profile width | 24 mm |
| Inner Rim Width (Channel) | 19 mm |
| Tire Width | From 25mm to 40mm |
| Braking System | Disc Brakes/Center Lock |
| Front Axle Compatibility | 100x12 |
| Rear Axle Compatibility | 142x12 |
| Front Wheels Spokes | 24 |
| Rear Wheels Spokes | 24 |
| Spokes: Material | Carbon Steel |
| Spokes: Profile | Straight-pull |
| Nipples | Internal brass type with locking system-black |
| Front Hub | OM - AL 7075 Ergal - CNC MADE |
| Rear Hub | OM - AL 7075 Ergal - CNC MADE |
| Bearings | Ceramic Speed |
| Compatibility | HG, Campagnolo, XDR |






