Reliable and fashionable within the reach of any cyclist. This aluminum rim wheel features the same top-level technical solutions present in our bike collection, starting from the straight-pull hub and the bearings SKF® able to satisfy the needs of the most demanding cyclists.Â
Thanks to its 19 mm inner channel, it is possible to mount wide tires without increasing the wheel weight.Â
| Type of Tire | Clincher, Tubeless Ready |
| Rim Diameter | 28″ |
| Discipline | Road/All-Road |
| Weight | Front wheel: 870 g Rear wheel: 980 g |
| Rim Material Details | Aluminium |
| Profile height | 27 mm |
| Profile width | 25 mm |
| Inner Rim Width (Channel) | 19 mm |
| Tire Width | From 25 mm to 50 mm |
| Braking System | Disc Brakes/Center Lock |
| Front Axle Compatibility | 100×12 |
| Rear Axle Compatibility | 142×12 |
| Front Wheels Spokes | 24 |
| Rear Wheels Spokes | 24 |
| Spokes: Material | Carbon Steel |
| Spokes: Profile | straight – pull |
| Nipples | External brass type with locking system – black |
| Front Hub | OM – AL 7075 ERGAL – CNC MADE |
| Rear Hub | OM – AL 7075 ERGAL – CNC MADE |
| Bearings | SKF |
| Compatibility | HG, Campagnolo, XDR |
Technical Sheet
| Type of Tire | Clincher, Tubeless Ready |
| Rim Diameter | 28" |
| Discipline | Road/All-Road |
| Weight | Front wheel: 870 g Rear wheel: 980 g |
| Rim Material Details | Aluminium |
| Profile height | 27 mm |
| Profile width | 25 mm |
| Inner Rim Width (Channel) | 19 mm |
| Tire Width | From 25 mm to 50 mm |
| Braking System | Disc Brakes/Center Lock |
| Front Axle Compatibility | 100x12 |
| Rear Axle Compatibility | 142x12 |
| Front Wheels Spokes | 24 |
| Rear Wheels Spokes | 24 |
| Spokes: Material | Carbon Steel |
| Spokes: Profile | Straight-pull |
| Nipples | External brass type with locking system - black |
| Front Hub | OM - AL 7075 ERGAL - CNC MADE |
| Rear Hub | OM - AL 7075 ERGAL - CNC MADE |
| Bearings | SKF |
| Compatibility | HG, Campagnolo, XDR |




