The Gravel Alu are the ideal wheels for those looking for great performance, also on unpaved roads, at a lower cost.
A hybrid wheel that guarantees comfort and stability: the 25mm wide aluminum rim absorbs the vibrations given by a gravel route and can be assembled with different types of tires: from 28 mm to 35 mm tires.
| Type of Tire | Clincher, Tubeless Ready |
| Rim Diameter | 28″ |
| Discipline | Road/All-Road/Gravel |
| Weight | Front wheel: 927 g Rear wheel: 1056 g |
| Rim Material Details | Aluminium |
| Profile height | 27 mm |
| Profile width | 25 mm |
| Inner Rim Width (Channel) | 19 mm |
| Tire Width | From 28 mm to 50 mm |
| Braking System | Disc Brakes/Center Lock |
| Front Axle Compatibility | 100×12 |
| Rear Axle Compatibility | 142×12 |
| Front Wheels Spokes | 24 |
| Rear Wheels Spokes | 24 |
| Spokes: Material | Carbon Steel |
| Spokes: Profile | J-band |
| Nipples | External brass type with locking system-black |
| Front Hub | OM – AL 7075 Ergal – CNC MADE |
| Rear Hub | OM – AL 7075 Ergal – CNC MADE |
| Bearings | SKF |
| Compatibility | HG, Campagnolo, XDR |
Technical Sheet
| Type of Tire | Clincher, Tubeless Ready |
| Rim Diameter | 28" |
| Discipline | Road/All-Road/Gravel |
| Weight | Front wheel: 927 g Rear wheel: 1056 g |
| Rim Material Details | Aluminium |
| Profile height | 27 mm |
| Profile width | 25 mm |
| Inner Rim Width (Channel) | 19 mm |
| Tire Width | From 28 mm to 50 mm |
| Braking System | Disc Brakes/Center Lock |
| Front Axle Compatibility | 100x12 |
| Rear Axle Compatibility | 142x12 |
| Front Wheels Spokes | 24 |
| Rear Wheels Spokes | 24 |
| Spokes: Material | Carbon Steel |
| Spokes: Profile | J-band |
| Nipples | External brass type with locking system-black |
| Front Hub | OM - AL 7075 Ergal - CNC MADE |
| Rear Hub | OM - AL 7075 Ergal - CNC MADE |
| Bearings | SKF |
| Compatibility | HG, Campagnolo, XDR |




